Laptop Ekran Kartı Değişimi Mümkün Mü?

Günümüzde laptop kullanıcıları azınsanmayacak kadar fazla. Bu yazımızda uzun zamandan beridir bir çok kişinin merak ettiği laptop ekran kartı değişimi nasıl yapılır? sorusuna cevap vereceğiz.

Laptop Ekran Kartı Değişimi Mümkün mü?

Laptop ekran kartı değişimi mümkün mü, laptop ekran kartı değişimi nasıl yapılır soruları oldukça sık sorulan sorulardır. Bunun sebebi ise laptop ekran kartının belli süre sonra eskimesi ve yeterli performansı verememesi. Teknoloji oldukça hızlı gelişiyor bu sebepten dolayı donanım parçaları da bundan nasibini alıyor. Donanımlar ve yazılımlar bu kadar hızlı geliştiği için donanımlar eskisi gibi performans verememeye başlıyor ve bir yerden sonra yetersiz konuma geliyor. Bu durumlarda kullanıcılar donanımlarını yenilemek ve yüksek performans almak istiyorlar.

Bu donanımın başında da ekran kartları gelmekte. Masaüstü bilgisayarlara donanım yükseltmek zor bir işlem değil. Fakat laptop kullanıcıları için durumun tam tersi olduğunu söyleyebiliriz. Taşınabilirlik amacıyla üretilen laptoplar daha az yer kaplayan ve birbirleriyle bağlantılı olan donanımlardan meydana gelmektedir.  Laptoplarda donanımlar birbirine bağlı olduğu için ekran kartı, işlemci değiştirmek mümkün olmuyor. Bazı modellere laptop üreticileri ekran kartını değiştirmek için bir sistem tasarlıyor. Bu tarz modellerde ekran kartını değiştirme şansınız oluyor. Yani genel olarak laptop ekran kartı değişimi mümkün olmuyor.

Laptop Ekran Kartı Değişimi

Laptop Ekran Kartı Değişimi

Laptop Ekran Kartı Nasıl Yükseltilir?

Çoğu laptop kullanıcısı ekran kartının yükseltilip yükseltilmeyeceğini merak etmekte. Bu durumun en büyük sebebi yukarı da ifade etmiş olduğumuz üzere donanımların belli bir süre sonra eskimesi ve eskisi gibi performans verememesi. Bir çok laptop modelinde maalesef ki ekran kartı modelini yükseltmek mümkün değil. Laptoplar da ekran kartları anakarta entegre edilmiş bir şekilde gelir. Lakin bazı laptop modellerinde ekran kartı yükseltmesi yapabiliyorsunuz. MXM slotu yer alan laptoplar da belli şartlara göre ekran kartı değişimi yapabiliyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta laptopta kullanılmak istenilen ekran kartı ile laptopun uyumlu olması.

MXM slotunun yer alması demek istediğiniz her ekran kartını laptopunuza takacağınız manasını taşımamaktadır. İlk önce bilgisayarınız ile uyumlu olan ekran kartlarını öğrenmelisiniz. Bunun için bilgisayarınızın firması ile iletişime geçebilir veya Google amca üzerinden araştırmalar yapabilirsiniz.

MXM, çoğu laptop bilgisayarda yer almıyor. Genelde üreticiler yüksek banda sahip bilgisayarlarında tercih ediyor. Kullanıcılar her ne kadar bu slota sahip olsalar bile yükseltme yapma şansları olmayabiliyor. Bunun nedeni ise  MXM slotu ile uyumlu ekran kartlarının fiyatının çok tuzlu olması diyebiliriz. Bu sebepten dolayı değiştirmek için iyi bir maddi güce sahip olmanız gerekmektedir. Bunun haricinde kullanıcılar eGPU modelleriyle de laptoplarının ekran kartı  performansını yükseltebiliyorlar. Bu konuya bir dahaki yazımızda değineceğiz. Umarız laptop ekran kartı değişimi başlıklı yazımız sizler için faydalı olmuştur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla