Windows 11 Kablosuz Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır?

Bir çoğumuz gün içerisinde bilgisayarlarımızdan film, video izleriz. Bazen bilgisayarın ekranının küçük olmasından yakınırız. Lakin Windows 11 kablosuz ekran yansıtma özelliğiyle bilgisayarınızın ekranını hiç bir şey gerekmeden televizyonunuza bağlayabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızın ekranına mahkum kalmamış olursunuz.

Windows 11 Kablosuz Ekran Yansıtma

Bilgisayar ile televizyon arasında kablosuz bağlantı için en önemli şey Wİ-Fi. Çünkü bu cihazlar bunun üzerinden birbirine bağlanacak. Dizüstü bilgisayarda bildiğiniz üzere bir Wi-Fi adaptörü bulunmakta lakin masaüstü de bu adaptör bulunmuyor. Masaüstü bilgisayarınızın ekranını bağlamak istiyorsanız Wi-Fi adaptörü veya kartı takabilirsiniz. Bilgisayarınız tamam ise sıra televizyonda. Eğer ki akıllı televizyonunuzda Wi-Fi’ye bağlı ise kolay bir şekilde ekran yansıtabilirsiniz.

Windows 11 Kablosuz Ekran Yansıtma

Windows 11 Kablosuz Ekran Yansıtma

Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda sistem ile birlikte gelen ekran yansıtma özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği kullanmanız için bağlanmak istediğiniz cihazı bilgisayarınıza tanıtmanız gerekiyor. Bağlantı kuracağınız televizyonun sizle aynı Wi-Fi’ye bağlı olduğundan emin olun.

 

  • Windows 11 ayarlar sekmesine tıklayın ve buradan Bluetooth ve Cihazlar sekmesine tıklayın.

  • Yukarıdaki adımı gerçekleştirdikten sonra yukarıdaki gibi ekran gelecek. Bu ekrandan cihaz ekle butonuna tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra yukarıdaki gibi bir açılır pencere gelecek.
  • Bu pencereden Kablosuz ekran veya takma birimi seçeneğini seçiyoruz. Buradan bilgisayarımıza televizyonumuzu tanıtıyoruz.

Bu ayarları yaptıktan sonra aşağıdaki işlemleri yaparak bilgisayarınızın ekranını televizyonunuza yansıtabileceksiniz.

  • Tekrardan ayarlar kısmına giriyoruz ve yanda yer alan seçeneklerden sistemi seçiyoruz.

  • Sistem seçeneğine tıkladıktan sonra gelen ekrandan Monitöre tıklıyoruz. Monitör kısmına girdiğimiz zaman yukarıda ki gibi birden çok ekran seçeneğine tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra aşağı doğru bazı seçenekler çıkacak. Bu seçenekleri kullanarak windows 11 ekran yansıtma işlemini gerçekleştireceğiz.
  • Kablosuz bir ekrana bağlan yazısının yanında yer alan Bağlan seçeneğine tıklıyoruz.

  • Bağlan seçeneğine tıkladıktan sonra bilgisayarınızın köşesinde böyle bir ekran açılacak. Bu ekrandan televizyonunuzu bulun ve üstüne tıklayın. Tıkladıktan sonra bağlantı için gerekli işlemleri yapacak bilgisayarınız.
  • Belli bir süre geçtikten sonra bilgisayarınızın ekranınızın televizyona yansıdığını göreceksiniz. İşte, Windows 11 ekran yansıtma özelliğinin kullanımı bu kadar basit. Bu bağlantı esnasında eğer ki bilgisayarınızda bir problem yaşanırsa görüntü de kopmalar ve sorunlar meydana gelebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla