Bir Klasörün İçindeki Bütün Dosyaları Listeleme

Windows’ta bir klasörün içinde yer alan bütün dosyaların bir listesini çıkararak hafızaya kopyalayabilirsiniz. Bunu yapmanız için çeşitli gerekçeleriniz olabilir. Bir klasörde yer alan bütün dosyaların adını listelemeniz, dosya adlarını kopyalamanız onları başka bir programa aktarmanız vs. gerekli olabilir.

Her ne sebeple bu işlemi yapacak olursanız olun Windows bunu yapabilmeniz için yerleşik bir özellik barındırmaz. Fakat merak etmeyin bu işlemi yapmanın kolay bir yolunu sizinle paylaşıyorum.

Bir klasörün içinde yer alan bütün dosyaların adını liste halinde elde etmek için komut isteminden yardım almanız gerekiyor.

Windows+R tuşlarıyla açacağınız çalıştır penceresi ile listelemek istediğiniz klasöre girin. Örneğin ben masaüstünde yer alan svg isimli klasörün içeriğini listelemek istiyorum. Bunun için cd desktop/svg yazarak klasörüme girdim. Girmek istediğiniz dizinin başına cd eklemelisiniz. Mevcut dizinden çıkarak bir üst dizine girmek için cd.. komutunu kullanın. Başka bir sürücüde örneğin D’de yer alan bir klasörün içeriğini listelemek için d: komutu sayesinde d’ye geçebilirsiniz.

İçeriğini listelemek istediğiniz dizinin içine girdikten sonra aşağıdaki kodu kullanın.

dir /b /a:-d /o:n > dosyalistesi.txt
Bu komut çalıştırıldıktan sonra klasörün içinde dosyalistesi.txt adında bir dosya oluşturulacak ve bütün dosyalar bu .txt dosyasının içinde listelenecektir. Bu kod klasörün içinde bir klasör varsa onu bu işlemin dışında tutar sadece dosyaları listeler.

Eğer klasörün içindeki klasörlerin de listelenmesini istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanın.

dir /b /a /o:n > dosyalistesi.txt

Windows sağ tık menüsüne dosya listesini kopyala ekleme

Eğer sıklıkla bir dizinin içindeki dosyaları listelemeniz gerekiyorsa yukarıdaki yöntem sizin için biraz uğraştırıcı olabilir. Bu işlemi daha hızlı ve pratik hale getirmek için sağ tık menüsüne bu liste oluşturup kopyalama yapabileceğiniz bir seçenek ekleyebilirsiniz. Şimdi bunu nasıl yapacağımızı görelim.

Öncelikle Windows+R kısayollarıyla çalıştır penceresini açın. Kutuya regedit yazıp tamam diyerek kayıt defterini açın. Kayıt defterinde aşağıdaki anahtarı bulun.

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell

Sağ taraftaki panelde sağ tıklayarak Yeni > Anahtar seçeneğine tıklayın. Anahtara bir isim verin örneğin dosyalistesi diyebilirsiniz.

Şimdi oluşturduğunuz anahtar seçili iken sağ panelde yer alan dize değerine çift tıklayın. Değer verisi bölümüne Dosya listesini kopyala şeklinde bir yazı ekleyin. Bu yazı sağ tık menüsünde görüntülenecektir. Onu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Sol kısımdan dosyalistesi seçili iken sağ panelde yeni bir anahtar daha oluşturarak onu command olarak isimlendirin. Sonrasında oluşturduğunuz anahtarın içinde yer alan dize değerini açın ve Değer verisi bölümüne aşağıdaki kodu ekleyerek Tamam’a basın.

cmd /c dir “%1” /b /a:-d /o:n | clip

Artık sağ tık menüsünde Dosya listesini kopyala seçeneği bulunuyor. Bu seçeneğe tıkladığımda bütün dosyaların listesi kopyalanıyor. Bunu ister not defteri ister excel veya başka bir programa yapıştırabilirsiniz. Klasörlerin de listelenmesini isterseniz yukarıdaki kod yerine aşağıdakini kullanın.

cmd /c dir “%1” /b /a: /o:n | clip

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla