Bu Ağa Bağlanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

İnternete bağlanırken meydana gelen sorunlar bazen çok can sıkıcı bir hal alabilir. Bazen çok acil bir işimiz olduğu zaman da çeşitli sorunlar meydana gelebiliyor. Bu sorunlardan en çok rastladığımız bu ağa bağlanılamıyor hatası. Bu sorunun sebepleri birden fazladır. Bir çok nedenden dolayı kaynaklanabilir. Şimdi çok uzatmadan bu ağa bağlanılamıyor hatası çözümlerine geçelim.

Bu Ağa Bağlanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Bilgisayarı Yeniden Başlatmak

Bu Ağa Bağlanılamıyor Hatası

Bilgisayarı yeniden başlatmak bir çok  kişinin sorun yaşadığı zaman yaptığı ilk yöntemlerden. Sadece ağ hatası değil bir çok teknolojik alette meydana gelen sorunda cihazı yeniden başlatırsanız, sorununuz çözüme kavuşabilir. Bilgisayar üzerinden konuşacak olursak, uzun süre açık kaldıkları zaman arkadaki hizmetlerde, ayarlarda çeşitli arızalar ve durmalar meydana gelebilmektedir. Bu sebepten ötürü çeşitli problemlerle karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu ağa bağlanılamıyor hatası alıyorsanız bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Bu sayede arka planda ki hizmetler tekrardan başlayacak ve ayarlar sıfırlanacaktır.

Kablolu Bağlantı Yapmak

Bu Ağa Bağlanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Bu yöntemimiz sorunu çözmek için daha çok zorunu anlamak için yapılan bir eylem. Bildiğiniz üzere daha önceden hayatımızda Wi-Fi diye bir teknoloji bulunmamaktaydı. Bilgisayarlar kablolu bir şekilde internete erişim sağlamaktaydı. Bilgisayarlarınızda Ethernet kablosu için bir giriş kısmı bulunmaktadır. Bu kısma ethernet kablosunu takın. Taktıktan sonra eğer ki bu ağa bağlanılamıyor hatası çözülüyorsa sorun büyük bir ihtimalle Wİ-Fİ’den kaynaklıdır. Lakin bu yöntem de sorununuzu çözmediyse aşağıdaki adımlara devam edebilirsiniz.

Modemi  Kapatıp 20 Saniye Sonra Tekrar Açmak

Modemler bildiğiniz üzere günlerce, yıllarca  çalışan cihazlardan bir tanesi. Bu kadar uzun zaman sürekli çalışan cihazların ara sıra dinlendirilmesi, yeniden başlatılması bazı sorunları çözebilmekte. Hatta ara sıra bu tarz cihazları dinlendirmek bu tarz sorunların da önüne geçmenize yardımcı olur. İlk önce modemin fişini çekiyoruz.

Fişini çektikten sonra 30 saniye bekliyoruz. Daha sonra modemi tekrar takıyoruz, ışıklarının yanmasını bekliyoruz. Modeminiz açıldıktan sonra geriye tek kalan şey bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan internette erişim sağlayarak sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek. Modemin fişini çıkarmak yerine modem ara yüzünden de  yeniden başlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sorun Gidericiyi Kullanmak

Windows kullanan kullanıcıların en çok işine yarayan özelliklerden birisi de sorun gidericidir. Bir çok alanda yardımınıza koşan bu özellik ağ sorunlarını da çözüme kavuşturabiliyor. Bu sorun gidericiyi açmak için aşağıdaki adımları yapmanız gerekmekte;

  • İlk öncelikle denetim masasını açıyoruz.
  • Denetim masasında Ağ ve İnternet seçeneğine tıklıyoruz.
  • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Ağ ve Paylaşım Merkezine tıklıyoruz. Aşağıda ki gibi bir ekran gelecek.

  • Gelen bu ekrandan sorunları giderin seçeneğine tıklıyoruz.

İnternet Sağlayıcınız İle Görüşmek

Eğer ki yaptığınız tüm bu yöntemlere rağmen sorunuz çözülmüş değilse internet sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekmekte. Onlar sizi yönlendirecek ve bazı işlemler yaptıracaktır. Buna rağmen sorununuz çözülmüyorsa, oraya bu işlerin uzmanı olan bir teknik ekip gönderecektir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla