Chrome Tarayıcısına Şifre Koyma Eklentisi

Google Chrome bir web sitesini ziyaret ettiğinizde giriş bilgilerini, çerezlerinizi, oturumlarınızı ve izin vermişseniz şifrelerinizi kaydeder. Bunlar tarayıcıların depoladığı bilgilerdendir. Bu durum işinizi kolaylaştırır ve bir dahaki ziyaretinizde bu bilgileri tekrar tekrar girmeniz gerekmez. Fakat bu durumun olumsuz bir yanı bulunuyor. Bilgisayarınızı kullanan başka biri de sizin bilgilerinize erişebilir. Oturumu açık olan sitelerde sizin gibi işlemler yapabilir.

Bu durumun önüne geçmek için  Chrome tarayıcınıza şifre koyabilirsiniz. Böylece bir başkası sizin izniniz olmadıkça tarayıcıya ve dolayısıyla size ait bilgilere erişemeyecektir. Bu işi yapabilecek farklı eklentiler bulunuyor. Ben bu yazımda bunlardan iki tanesine değindim. Sizin için uygun olanı belirlemek size kalmış.

Chrome Lock

Chrome Lock kişilerin Chrome aracılığıyla internete erişmesinin önüne geçen bir tarayıcı eklentisidir. Google Chrome başlangıcına bir parola koymanızı sağlar. Parolayı bilmeyen kişiler tarayıcıyı başlatamazlar.

Eklenti kurulumunun ardından sizden bir şifre belirlemenizi isteyecektir.

Browser Lock

Browser Lock  önceki eklenti gibi tarayıcı açılışına şifre koymak yerine tarayıcı açıkken onu şifre ile kilitlemenizi sağlayan bir eklenti.

Eklenti kurulumun ardından bir şifre belirlemenizi isteyecektir.

Tarayıcınızı kilitlemek içim eklentinin araç çubuğundaki ikonuna tıklayın ve Tarayıcıyı Kilitle seçeneğini seçin. Böylece şifreyi bilmeyen biri tarayıcıyı açamayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla