Caps Lock ve Num Lock Açık Kapalı Programı

TrayStatus Caps Lock, Num Lock ve Scrool Lock tuşlarının açık mı kapalı mı olduğunu gösteren bir program.  Klavyenizde bu tuşların durumunu gösteren bir ışıklı bölüm yer alıyorsa bu programa ihtiyacınız biraz daha azalıyor. Benim şu an kullandığım klavyede bu tuşların durumunu gösteren bölüm bulunmuyor. TrayStatus sayesinde bu bu tuşların aktif olup olmadığını ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Şifrenizi girerek bir siteye giriş yapmak istiyorsunuz. Doğru girdiğinizden emin olduğunuz halde bir türlü giriş yapamıyorsunuz. Muhtemelen Caps Lock‘un açık kaldığını unuttunuz. TrayStatus sayesinde buna benzer durumları bir daha yaşamayacaksınız. Programın ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunuyor. Kişisel kullanım için ücretsiz olarak sunulan sürüm diğerinden bir kaç özellik eksiği var. Bunlar CPU ve Ram kullanım durumunu gösterme gibi özellikler. Caps Lock, Num Lock ve Scroll Lock gibi tuşların durumunu izlemek için ücretsiz versiyon yeterli.

Programın kurulabilir sürümünün yanında kurulum gerektirmeyen sürümü de bulunuyor. Sitesinden ücretli, ücretsiz ve portable sürümünü indirebilirsiniz. Programı sürekli olarak kullanmayı düşünüyorsanız .exe olanı indirmenizi tavsiye ederim.

TrayStatus ile durumunu görebileceğiniz tuşlar ve sunduğu diğer bilgiler şunlardır.

  • Caps Lock açık / kapalı
  • Num Lock açık / kapalı
  • Scroll Lock açık / kapalı
  • Alt, Ctrl, Shift, Windows tuşu basılı / değil
  • Harddisk kullanımda
  • CPU / Ram kullanımı (PRO sürüm)
  • Ses Çalma durumu (PRO sürüm)

Programın Türkçe dil desteği bulunuyor. Aktif ettiğiniz her bir durum için sistem tepsisinde yeni bir ikon gösterileceğini unutmayın. Program ayarlarından ikonlar için farklı temalardan birini seçebilirsiniz. Toplam 5 farklı tema seçeneği sunulmuş durumda.

Programın sevdiğim bir diğer özelliği ise Caps Lock vs. tuşları açık veya kapalı konumuna getirildiğinde bir bildirim gösterebilmesi veya ses ile uyarıda bulunabilmesi. Bu ayarlamaları program arayüzünde Seçenekler sekmesinden yapabilirsiniz.

https://www.traystatus.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla