Dolar Bir Anda 1 TL Olursa Sonuçları Ne Olur? İşte Detaylı Anlatım!

Ülkemizin şu sıralar en büyük gündemi malumunuz ki dolar. Bu konuyla ilgili hemen hemen herkes bir şeyler söylüyor ve özellikle insanların beklentisi değişiyor. Son dönemlerde size bu noktada pek ekonomi içeriği sunmadık ama burada iş biraz daha bilimsel ve bilgi bazlı olarak ön plana çıkıyor. Bu yüzden de size ön plana çıkarılan dolar hakkında en yalın haliyle bilgi vermek istiyoruz.

Hızlı bir şekilde doların yükselmesine ilişkin artık pek çoğumuz şaşırmıyoruz. Bu iyi bir durum değil. Peki ama iktisat biliminden tabloların dahi bu konuda çok fazla içerik ürettiği günümüzde doların düzeni nasıl değişir? Ya da dolar bir anda 1 TL olursa ne olur? Gelin hep birlikte göz atalım.

Böyle bir mucize gerçekleşirse ne olur? Hemen sakin kalmakla başlarız önce. Çünkü bir sabah uyandık ve dolar 1 TL oldu. Bu aslında pek iyi bir sonuca gitmez. Çünkü baktığımız zaman ülkemizdeki hemen hemen her şeyi dolar ile ithal ediyoruz. Yani doların ucuzlaması demek bizim ürünleri yurt dışından da ucuza alabileceğimiz anlamına geliyor. Bu da iyi bir şey gibi görünebiliyor.

Ama değil. Zaten hali hazırda dolar çok yüksek iken, insanlar ve firmalar bu konuda bir anlaşma yapmış iken doların bir anda düşmesi demek dünya kadar zararın yaratılması anlamına geliyor. Bu yüzden büyük ihtimalle bir çok firma bir anda iflas ederler ve aldıkları ürünleri ucuza satamazlar. Piyasada dolar ile işlem ilerlediği için, haliyle ekonomik çöküntü yaşanırdı. Tedarikçilerden tutun da toptancılara kadar herkesin iflas etmesi demek, büyük bir baskıyı kaldıramaması anlamına geliyor. Bilgisayar tedarikçisi örneğin bu noktada en çok göze batanlardan biri olurdu.

Önemli olan doların 1 TL olması ya da 20 lire olması değil stabil bir şekilde seyretmesi

Bu konuda uzmanların yaptığı açıklamaya göre dolar bir anda düşerse büyük sorun yaşanır. Birkaç ay içerisinde doların 10 TL ye düşmesi durumunu düşünürsek bizi çok fazla rahatlatacağı bir gerçek. Lakin bir günde 1 liraya düşmesindense birkaç ay içerisinde öncelikle 10 lira seviyelerine sonra da birkaç ay içerisinde daha da düşük seviyelere gitmesi daha mantıklı. Yani dolar 2 sene içerisinde düşmesi çok daha iyi bir seçenek olacaktır ve bu sayede insanlar zarar etmeden daha dengeli bir şekilde sonuçlara katlanabileceklerdir.

Bu yüzden doların bir anda düşmesinden ziyade bu şekilde düşmesi herkes için öncelikli bir tercih olacaktır. Kulağa başta dolar savunucusu gibi gelse de bilim bu konuda gerçekten çok daha etkili sonuçlar üretiyor. Yukarıda anlattığımız konular da bu noktada oldukça etkili bir seçenek yaratıyor diyebiliriz. Bu yüzden ekonomi konusunda dikkatle ilerlemek ve bu konuda işin uzmanları tarafından bilimsel bir çalışma yapmak gerekiyor. Deneysel çalışmalara girişmektense biraz daha sistemli bir şekilde ilerlemesi gerekiyor.

Doların dengeli bir şekilde düşmesi gerekiyor

Doların da dengeli bir şekilde düşmesi gerekiyor. Şu günlerde yükselen ve yavaş yavaş düşen dolar piyasalara da hemen yansımayacaktır dolayısıyla. Umarız ki sorunlar ve ekonomik problemler biraz daha hızlı bir şekilde kendine gelir ve ön plana çıkmaya başlar. Daha farklı ve etkili bir çözüm ise henüz yok. Zira bu konuda bilim yıllardır aynı şeyleri savunuyor ve matematik bu noktada çok net çözümler sunuyor. Detaylar ve daha fazlası için bilimsel sonuçları incelemeye devam edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla