Google Chrome Birden Fazla Sekme Seçme ve Taşıma

Google Chrome şu an dünyanın en çok kullanılan gelişmiş ve sekmeli arayüze sahip bir web tarayıcısı. Ülkemizde de açık ara en çok tercih edilen tarayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Bir Chrome penceresinde çok sayıda siteyi farklı sekmelerde açabilir ve istediğinizde aralarında kolayca geçişler yapabilirsiniz.

Herhangi bir chrome sekmesini sürükleyip bırakarak farklı bir konuma taşıyabilirsiniz. Bir sekmeyi sola veya sağa kaydırmak için sürüklemeniz yeterli olacaktır. Eğer yeni bir pencere oluşturmak ve sekmeyi bu pencereye taşımak isterseniz seçtiğiniz sekmeyi sürükleyerek pencerenin dışına doğru taşıyın.

Windows işletim sisteminde kullandığımız çoklu seçim yöntemi Chrome sekmelerinde de çalışmakta. Tek bir sekme yerine birden fazla sekmenin yerini değiştirmek veya yeni bir pencereye taşımak isterseniz yapmanız gereken şey onları seçerken CTRL tuşuna basılı tutmak. CTRL ye basarken seçime dahil etmek istediğiniz sekmelere tıklamanız yeterlidir. Bu sekmelerin yan yana olması gerekmiyor.

Eğer yan yana olan çok sayıda sekmeyi seçmek istiyorsanız CTRL yerine Shift tuşunu kullanabilirsiniz. İlk sekme seçiliyken Shift’e basın ve son sekmeyi seçin aradaki bütün sekmeler seçilmiş olacaktır. Arada iptal etmek istediğiniz sekmeler varsa bu seçimden sonra CTRL tuşuna basarak iptal edebilmenizin mümkün olduğunu da hatırlatmak isterim.

CTRL veya Shift tuşları ile istediğiniz sekmeleri seçtikten sonra yapacağınız size kalmıştır. Onların pencere içindeki konumunu sağa sola sürükleyerek değiştirebilirsiniz. Yeni bir pencereye taşıyabilirsiniz. Sağ tık menüsündeki seçenekleri kullanabilirsiniz (örneğin sekmeleri kapat)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla