Google Chrome Reklam Engelleyici Ayarları

İnternette gezdiğimiz zaman kullanıcıyı en çok rahatsız eden şeylerden birisi de istenmeyen açılan ve her yerde karşımıza çıkan reklamlardır. Günümüzde en çok tercih edilen tarayıcıların başında gelen Google Chrome‘de eklentiler ile bu reklamları engellemeniz mümkün oluyordu. Lakin rakip tarayıcılarda reklam engelleme özelliği yerleşik olarak bulunmaktaydı. Lakin Google Chrome sürüm 65 ile yerleşik reklam engelleyici özelliği geldi. Bu engelleyicinin UBlock Origin, Adblock gibi reklam engelleyicilerine rakip olduğunu söyleyebiliriz.

Bundan sonra Google Chrome kullanıcıları yapacakları ufak bir ayar ile herhangi bir eklentiye gerek kalmadan tarayıcılarının özelliğini kullanarak bu can sıkan popup reklamlarından kurtulabilecekler. Bir çok kişi Google Chrome’de böyle bir özelliğin olduğunu bilmemektedir. Şimdi çok uzatmadan Google Chrome reklam engelleyici ayarları nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

Google Chrome Reklam Engelleyici Ayarları Nasıl Yapılır?

  • İlk önce Google Chrome tarayıcımızı açıyoruz ve adres kısmına aşağıdaki kodları sırasıyla yazıyoruz.

chrome://settings/content/ads

chrome://settings/content/popups

  • Karşımıza bir ekran gelecek ve ekranda bazı ayarları aktif etme butonları olacak. Araya giren reklamlar gösterme eğiliminde olan siteler engellendi yazan seçeneğin yanındaki butonu tıklıyoruz ve seçiyoruz.
Google Chrome Reklam Engelleyici

Google Chrome Reklam Engelleyici

İlk sırada ki kodu yapıştırıp, yukarıdaki adımları yaptıktan sonra şimdi ikinci kodu tarayıcımıza yapıştırıyoruz ve aşağıdaki gibi ekran ile karşı karşıya kalacağız.

Reklam Engelleyici

Reklam Engelleyici

Bu ekrandan kırmızı ile işaretlediğim seçeneği seçiyoruz. Seçtikten sonra herhangi bir şey yapmamıza gerek kalmıyor.

Google Chrome Reklam Engelleyiciyi Belirtli Site İçin Kapatma

Reklamları engellememesini istediğimiz siteye girelim. Adres barının başında yer alan güvenli yazısına veya kilit simgesine tıklayalım.

Google Chrome Reklam Engelleyici

Site ayarlarına tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra karşımıza bir çok ayar gelecek.

Google Chrome Reklam Engelleyici

Google Chrome Reklam Engelleyici

Böyle bir ekran gelecek karşımıza bu ekrandan popup veya reklamlara izin vermek istiyorsak o site için yanında yer alan engelle kısmına tıklıyoruz ve izin ver seçeneğini seçiyoruz. Bu sayede seçili sitede reklamlar gösterilecek veya popup reklamlara izin verilecek. Buradan yine istediğiniz zaman düzenleme gerçekleştirebilirsiniz. Google Chrome reklam engelleyici bu şekilde. Ben daha detaylı reklam engellemek istiyorum diyorsanız Adguard yazılımını da önerebilirim.

Adguard reklam engelleyici içerisinde birbirinden farklı reklam engelleme çeşitleri bulunuyor ve bu konuda oldukça başarılı diyebiliriz. Kendimde bu uygulamayı kullanıyorum ve oldukça memnunum. Google Chrome tarayıcınıza eklenti olarak indirebileceğiniz bu reklam engelleyici işinizi fazlasıyla görecektir. Umarım bu yazımız sizler için faydalı olmuştur, sorularınız var ise yorum kısmından bunları bize iletebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla