İzin Verilenler Dışında Tüm Siteleri Engelleme

Farklı sebeplerle evinizdeki ya da işyerindeki bilgisayarınızda sadece istediğiniz ve izin verdiğiniz sitelere girilmesini isteyebilirsiniz. Ek bir program kullanmadan bunu yapmanız mümkündür. Gerekli ayarlamayı yaptığınızda o bilgisayardan sizin izin verdiğiniz sitelerin dışındaki sitelere ulaşılamayacaktır.

Bir işverenseniz çalışanların, bir ebeveynseniz çocuğunuzun sadece 1 siteye ya da izin verdiğiniz bir kaç siteye girmesini istiyor olabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarı kullanacak diğer kişilerin sosyal medyada ya da başka sitelerde vakitlerini harcamalarının önüne geçebilirsiniz.

Onaylananlar dışındaki tüm siteleri engellemek için Internet Explorer’ın proxy ayarlarını kullanacağız. Bu ayarlama diğer tarayıcılarla da aktif olacak. Yani Chrome, Firefox, Opera vs diğer tarayıcılardan da izin vermediğiniz sitelere girilemeyecek.

Windows 10 arama kutusuna internet seçenekleri yazarak aratın ve bulunan seçeneğe tıklayın.

Bağlantılar sekmesinde yer alan Yerel Ağ Ayarları butonuna tıklayın.

Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın seçeneğini işaretleyin ve adres kutusuna 127.0.0.1 yazın.

Sonrasında aynı pencerede yer alan Gelişmiş butonuna tıklayın. Özel durumlar başlığı altında yer alan kutuya izin verdiğiniz siteleri yazın. Birden fazla site yazacaksanız onları ; işaretiyle ayırın. Değişiklikleri Tamam butonu ile onaylayın. Sonrasında tekrar Tamam butonuna tıklayın. Artık o bilgisayarda listede yer alanlar dışındaki bir siteye ulaşılamayacaktır.

Gördüğünüz üzere listede bulunmayan bir siteyi açmaya çalıştığımda internet bağlantısı yok şeklinde bir hatayla karşılaşıyorum.

Bu yöntemle yapılan site engellemesi VPN kullanıldığı durumlarda devre dışı kalır. Bir diğer düşünülmesi gereken nokta ise bilgisayarla ilgili bilgisi olan birinin yaptığınız değişiklikleri iptal edebilmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla