Klavye Tuşlarına Basıldığında Ses Efekti Oluşturan Programlar

Bir blog yazarıysanız ya da bilgisayarda yazı yazmakla uğraşıyorsanız klavye tuşlarına bastığınızda daktilo sesi veya benzer ses efektleri duymak isteyebilirsiniz. Bu sesler sizi yazma konusunda destekleyerek motivasyonunuzu artırabilir. Bu konu için oluşturulmuş farklı programlar denedikten sonra, ücretsiz olarak kullanıma sunulan ve başarılı bulduğum programları sizinle paylaşmak istedim.

ClicKey

İlk programımız olan ClicKey isimli taşınabilir olarak kullanıma sunulmuş bir program. Yalnızca 42KB boyutunda olan programı indirdikten sonra çalıştırın, program ekranı açıkken klavyenizdeki harflere basarak kullanıma sunulan 26 farklı ses efektinden birini seçin. Volume bölümünden ses düzeyini ayarladıktan sonra Set butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın. Olurda sesi kapatmak isterseniz programı çalıştırarak Remove butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Programın sunduğu sesler haricinde kendi seslerinizi de kullanma imkanına sahipsiniz. Bunun için programın .exe dosyasının bir kısayolunu oluşturun. Bu kısayola tıklayarak hedef bölümüne kullanmak istediğiniz sesin konumunu (örneğin sound=”C:\ses.wav” şeklinde) girerek kısayola çift tıklayarak çalıştırmanız yeterli olacaktır.  Ses düzeyini belirlemek için ise volume=80 gibi istediğiniz değeri girebilirsiniz.

Qwertick

Qwertick  portable ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş çok küçük boyutlu bir program. Windows’un bütün sürümleriyle uyumlu olarak çalışabilmekte.  Programda daktilo sesi şeklinde tek bir ses efekti bulunuyor. Programı çalıştırdığınızda sistem tepsisine ikonu yerleşmekte. Daktilo sesini kapatmak istediğinizde sistem tepsisinde yer alan ikonuna tıklayıp Mute seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Linux ve Mac İçin Geliştirilmiş Benzer Programlar

Şu an Linux veya Mac işletim sistemlerini kullandığım bir bilgisayarım bulunmadığı için aşağıdaki programları deneme imkanım olmadı. Yine de bu işletim sistemlerini kullananlar için yukarıda tanıttığım programlarla benzer bir kaç program paylaşmak istiyorum.

Linux için Qwertickle ve Linux Typewriter

Mac için Noisy Typer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla