Özel Karakterler (Sembol ve İşaretler) Nasıl Yapılır?

Bazen yazılarımıza © ® $ £ ¥ Ø benzeri özel karakterler eklememiz gerekebilir. Ben bu yazıda Windows işletim sisteminde bu karakterlerin nasıl ekleneceğini anlatacağım. Ayrıca yazının içerisinde işinize yarayacak temel bazı özel karakterleri de paylaşacağım farklı işletim sistemi kullanan kullanıcılar ve telefondan yazıyı okuyanlar bunları kopyalayarak yazılarına ekleyebilirler.

Windows işletim sisteminde bu karakterleri kullanmanın farklı yolları var. Alt tuşu ve sayısal tuş takımını kullanarak bu karakterleri oluşturabilirsiniz. Bahsettiğim sayısal tuş takımını klavyenin sağında yer alan Num Lock tuşunun olduğu bölüm üst kısımdaki tuşlarla aynı sonuç alınamıyor. Örneğin ALT tuşu ile beraber 0169 tuşlarına basarsanız copyright işareti (©) 0176 tuşlarına basarsanız derece işareti (°) oluşturabiliyorsunuz. Bu yöntemde oluşturmak istediğiniz karakterin kodunu bilmeniz gerekiyor. Daha kolay yöntemler için yazıyı okumaya devam edin.

Windows 10 işletim sistemi Karakter Eşlem adında özel karakterleri barındıran bir programla birlikte geliyor. Önceki Windows sürümlerinde de aynı program bulunmaktadır. Başlat menüsünde Karakter Eşlem araması sayesinde programı açabilirsiniz.

Programı çalıştırmanın bir diğer yolu Windows + R kısayol tuşu ile açacağınız çalıştır penceresine charmap yazıp Tamam butonuna tıklamaktır.

Yukarıdaki kutudan yazıt ipini seçtikten sonra özel karakteri seçin. Seç butonu ile karakteri aşağıdaki kutuya alın ve son olarak Kopyala butonu ile hafızaya kopyalayın. Kullanmak istediğiniz yere yapıştırın.

Unicode karakterleri bulup kullanabileceğiniz iki site tavsiyesinde bulunacağım.

  • https://unicode-table.com/tr/
  • https://www.vertex42.com/ExcelTips/unicode-symbols.html

Son olarak yazıma işinize yarayabilecek çok kullanılan bazı özel karakter işaretlerini eklemek istiyorum. Kopyalayarak kullanabilirsiniz.

Çok kullanılan özel karakterler

Dolar işareti $

Euro (Avro) işareti 

Sterlin işareti £

Cent (Sent) işareti ¢

TL Türk Lirası işareti ₺

Telif hakkı işareti ©

Kayıtlı (Tescilli) işareti ®

Sonsuzluk işareti ∞

Derece işareti °3

Derece celsius (selsius) sembolü ℃

Derece Fahrenheit (fahrenhayt) sembolü ℉

Güneş işareti ☼ ☀

Bulut işareti ☁

Ay işaretleri ☽ ☾

Kar / Kar tanesi işareti ❆ ❄ ❆

Şemsiye / Yağmur işareti ☂ 

Kardanadam ☃

Uçak işareti ✈

Yıldız simgesi  

Kum saati ⌛

Tik işaretleri   

Telefon işareti   

Çarpı işaretleri      

Zafer işareti ✌

Kalp işaretleri ♥   

Müzik nota işaretleri    

Saat simgesi ⌚

Ok işaretleri    ▶                 ⇊ ➤  

Smile Gülücük işaretleri ㋡ ㋛ ☺ ☹ ☻ シ ッ ツ ヅ

Çok sayıda ücretsiz emoji işaretleri kopyalayarak kullanın

🎳 🏂 🌁 🌉 🌋 🌌 🌏 🌑 🌓 🌔 🌕 🌛 🌠 🌰 🍏 🌱 🌼 🌽 🌿 🍄 🍇 🍈 🍌 🍍 🍑 🍒 🍩 🍕 🍖 🍗 🍠 🍤 🍥 🍨 🍪 🍫 🍬 🍭 🍮 🍯 🍷 🍹 🎊 🎋 🎠 🎣 🎭 🎮 🎲 🎴 🎹 🎻 🎼 🎽 🏡 🏮 🐌 🐜 🐝 🐞 🐡 🐢 🐣 🐥 🐩 🐼 🐽 🐾 👅 👓 👖 👚 👛 👝 👤 👪 👰 👹 👺 💌 💕 💖 💞 💠 💥 💧 💫 💬 💮 💯 💲 💳 💴 💵 💸 💾 📁 📂 📃 📄 📅 📆 📇 📈 📉 📊 📋 📌 📍 📎 📏 📐 📑 📒 📓 📔 📕 📙 📚 📛 📜 📞 📟 📤 📥 📦 📧 📨 📪 📰 📹 🔃 🔋 🔌 🔎 🔏 🔐 🔖 🔗 🔘 🔙 🔚 🔛 🔜 🔟 🔠 🔡 🔢 🔣 🔤 🔦 🔧 🔩 🔪 🔮 🔵 🔶 🔷 🔸 🔹 🔼 🔽 😄 😊 😃 😉 😍 😘 😚 😳 😌 😁 😜 😝 😒 😏 😓 😔 😞 😱 😠 😡 😪 😷 👿 👽 💛 💙 💜 💗 💚 💔 💓 💘 🌟 💢 💤 💨 💦 🎶 🎵 🔥 💩 👍 👎 👌 👊 👋 👐 👆 👇 👉 👈 🙌 🙏 👏 💪 🚶 🏃 👫 💃 👯 🙆 🙅 💁 🙇 💏 💑 💆 💇 💅 👦 👧 👩 👨 👶 👵 👴 👱 👲 👳 👷 👮 👼 👸 💂 💀 👣 💋 👄 👂 👀 👃  🌙 🌀 🌊 🐱 🐶 🐭 🐹 🐰 🐺 🐸 🐯 🐨 🐻 🐷 🐮 🐗 🐵 🐒 🐴 🐎 🐫 🐑 🐘 🐍 🐦 🐤 🐔 🐧 🐛 🐙 🐠 🐟 🐳 🐬 💐 🌸 🌹 🌻 🌺 🍁 🍃 🍂 🌴 🌵 🌾 🐚 🎍 💝 🎎 🎒 🎓 🎏 🎆 🎇 🎐 🎑 🎃 👻 🎅 🎄 🎁 🔔 🎉 🎈 💿 📀 📷 🎥 💻 📺 📱 📠 💽 📼 🔊 📢 📣 📻 📡 🔍 🔓 🔒 🔑 🔨 💡 📲 📩 📫 📮 🛀 🚽 💺 💰 🔱 🚬 💣 🔫 💊 💉 🏈 🏀   🎾  🎱 🏊 🏄 🎿 🏆 👾 🎷 🎸 👟 👡 👠 👢 👕 👔 👜 💄 💍 💎 🍵 🍺 🍻 🍸 🍶 🍴 🍔 🍟 🍝 🍛 🍱 🍣 🍙 🍘 🍚 🍜 🍲 🍞 🍳 🍢 🍡 🍦 🍧 🎂 🍰 🍎 🍊 🍉 🍓 🍆 🍅 🏠 🏫 🏢 🏣 🏥 🏦 🏪 🏩 🏨 💒  🏬 🌇 🌆 🏯 🏰  🏭 🗼 🗻 🌄 🌅 🌃 🗽 🌈 🎡  🎢 🚢 🚤  🚀 🚲 🚙 🚗 🚕 🚌 🚓 🚒 🚑 🚚 🚃 🚉 🚄 🚅 🎫  🚥 🚧 🔰 🏧 🎰 🚏 💈 🏁 🎌 🎯 🀄 🎬 📝 📖 🎨 🎤 🎧 🎺 👗 👘 👙 🎀 🎩 👑 👒 🌂 💼

Yorumlar

  1. Ada

    😌👍👍123

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla