PNG Dosya Boyutunu Küçültme Programları

PNG özellikle web üzerinde en çok kullanılan resim dosya formatlarından biridir. PNG formatındaki resimlerin boyutları bazen istediğimizden büyük olabilir. Yalnızca bir kaç resim dosyasıyla işlem yapıyorsanız dosya boyutunu çok problem etmeyebilirsiniz. Fakat elinizde çok sayıda PNG dosyası bulunuyorsa bunları depolamak, taşımak ve paylaşmak istediğinizde dosya boyutlarının istenilenden fazla olması işinizi zorlaştırabilir.

Özellikle bir blog yazarı, webmaster iseniz ve sitenizde paylaştığınız görseller PNG formatında ise bu dosyaları sıkıştırarak boyutlarını küçültmeniz hem sizin açınızdan hem de ziyaretçileriniz açısından oldukça faydalı olabilir. Dosyaların boyutunu küçülttüğünüzde sayfalarınız daha hızlı açılır, ziyaretçileriniz bu sayede daha hızlı gezinti yapmış olurlar. Ayrıca arama motoru optimizasyonu açısından düşündüğümüzde resim dosyalarının optimize edilmiş olması siteniz için artı puan olarak geri dönecektir.

PNG optimizasyonu için çevrimiçi olanlar da dahil bir çok farklı araç bulunmakta. Ben bunlardan en çok tercih edilen iki tanesinde bu yazımda değineceğim.

PNGGauntlet PNG resimlerini sıkıştırın.

İlk programımız olan PNGGauntlet adlı ücretsiz program PNG sıkıştırma için PNGOUT, OptiPNG ve DeflOpt araçlarından faydalanmakta. Windows, Mac ve Linux ile uyumlu olan programla yapılan resim optimizasyonundan sonra resim kalitesinde herhangi bir düşme yaşanmıyor, yalnızca dosya boyutu küçültülüyor.

Programı çalıştırdıktan sonra sıkıştırmak istediğiniz dosyaları penceresine sürükleyerek taşıyın. Output Directory bölümünden optimize edilen dosyaların kaydedileceği yeri belirleyin. Eğer mevcut dosyaların üzerine yazılmasını istiyorsanız Overwrite Original Files kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun ardından Optimize butonuna tıklayın.

Yukarıdaki resimde göreceğiniz üzere 4 resim dosyasıyla işlem yaptım ve yaklaşık 5 dakikanın ardından toplamda 238,42 KB boyutunda bir kazanç sağlamış oldum.

Eğer işlemin süresi canınızı sıkacak olursa. Tools – Options menüsünü açarak OptiPNG ve DeflOpt araçlarını kapatarak yalnızca PNGOUT ile sıkıştırma yapılamasını tercih edebilirsiniz. Aynı resim dosyalarıyla yaptığım testte zaman yarıdan fazla hızlanırken dosya sıkıştırmasında yalnızca 10 KB civarı bir farklılık oluştu.

PngOptimizer PNG Optimizasyonu

İkinci programımız PngOptimizer adını taşımakta. Ücretsiz olan programın Windows 32bit ve 64bit için geliştirilmiş sürümleri mevcut ve kurulum gerektirmiyor.

PngOptimizer ile aynı resim dosyalarını kullanarak yaptığım testte sıkıştırma oranında ilk programa çok yakın olmakla birlikte bir miktar gerisinde kaldığını gördüm. Fakat PngOptimizer ilk programdan çok daha hızlı çalışıyor. Program optimizasyon işleminden sonra orijinal dosyanın başına _ ekliyor.

Programla GIF, BMP ve TGA formatındaki dosyaları PNG formatına çevirebilirsiniz. Bunun için dosyayı program penceresine sürükleyip bırakmanız yeterli olacaktır.

Yorumlar

 1. shell indir

  Tesekkurler

 2. kaptan gökhan

  süpermiş hemen deniyorum teşekkür ederim..

 3. nadide

  Aradığımda buydu işte ellerinize sağlık çok teşekkür ederim

 4. Bilecik

  Arıyordum bulamıyordum çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla