Sabit Boyutlu Pencereleri Yeniden Boyutlandırma

Windows işletim sistemince pencerelerin bir çoğunu mouse işaretçisiyle köşelerinden tutup çekerek yeniden boyutlandırmamız mümkün. Bazı pencereler ise sabit boyutludur ve pencerenin boyutunu değiştirmenize izin verilmez. Örneğin bir dosya veya klasörün sağ tık menüsündeki Özellikler seçeneğine tıkladığınızda açılan pencere. Klasör Seçenekleri penceresi aklıma gelen diğer bir sabit boyutlu pencere. Bunlara benzer bir çok pencere bulunabilir. Kullandığınız bazı programların pencereleri de bu şekilde olabilir. Bu pencereleri boyutlandırılabilir hale getirmek için ücretsiz ResizeEnable adında küçük bir araç bulunuyor.

Program kurulum gerektirmez herhangi bir ayar işlemine gerek yoktur. Programı çalıştırdığınızda sistem tepsisine simgesini yerleştirir ve istediğiniz pencereleri boyutlandırma imkanına kavuşursunuz. Programı çalıştırmanızla birlikte daha önce sabit boyutlu olan pencerelerin yeniden boyutlandırılabilir hale geldiğini göreceksiniz. Test etmek için mouse işaretçisini pencerenin kenarına götürün.

ResizeEnable bir çok pencerede doğru bir şekilde çalışır. Bununla birlikte programın üreticisi düzgün çalışmadığı bazı pencereler olabileceği uyarısında bulunmaktadır. Programın güzel bir yönü de pencere boyutu ile birlikte içindeki kutu, buton gibi elemanları da yeniden boyutlandırmasıdır. Pencereyi kapatıp açtığınızda orijinal boyutunda açılır. Yaptığınız boyutlandırma işlemi unutulur.

http://www.digitallis.co.uk/pc/ResizeEnable/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla