Sekmeler Ne Kadar Hafıza Kullanıyor? (Firefox)

Tab Data adlı Firefox eklentisi sayesinde hangi sekmenin ne kadar hafıza kullandığını rahatlıkla görebilirsiniz. Eklenti kurulumunun ardından açık olan sekmelerin sol bölümünde, favicon’un hemen yanında sekme tarafından kullanılan ram miktarını göstermeye başlayacaktır.

Araç çubuğuna eklediği butona tıklayarak açık sekmelerin kullandığı hafıza miktarını görebilirsiniz. Memory sekmesinde açık bütün sekmelerin başlığı, kullandığı hafıza miktarı ve adresi yer almakta. Graph sekmesinde farklı renkteki grafikler şeklinde sayfaların kullandığı ram miktarı gösterilmekte.

Eklentinin sevdiğim bir özelliği ise Count sekmesinde yer almakta. Bu sekmedeki sayaç o an açık olan sekmelerin sayısını, mevcut oturumda açmış olduğunuz sekme sayısını ve eklenti kurulumundan itibaren açılan toplam sekme sayısını göstermekte. Eklenti sayesinde kurulumundan itibaren ne kadar sayfa açtığınızı kaydını tutmuş olacaksınız.

Settings sekmesinden eklentiyle ilgili ayarlamaları yapabilirsiniz. Varsayılan olarak sekmenin sol bölümünde gösterilen ram kullanımı, sayfaların başlıklarını okumanızı biraz zorlaştırabilir. Bunu sayfa başlığının sonuna taşımak isterseniz Show memory usage in tab titles? bölümünde Prepend olan seçeneği Append şeklinde belirleyebilirsiniz. Sekmede hafıza kullanımı hiç gösterilmesin ben eklentinin butonuna tıklayarak bakayım derseniz aynı bölümde yer alan Disable seçeneğini belirlemeniz yeterli olacaktır.

Yorumlar

  1. Gürkan

    Bir kere daha iyi ki firefox dedim, çok yararlı bir eklenti sayenizde öğrenmiş oldum; özellile flash player, java kullanan video içerikli sekmelerde arada donma-takılma sorunu yaşıyordum, sinir edici bir durum, diğer tarayıcılar zaten ram şişirmede dünya markası..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla