Windows Mikrofon Testi Nasıl Yapılır?

Mikrofon testi nasıl yapılır, mikrofonum çalışıyor mu gibi sorular oldukça sorulmakta. Özellikle son zamanlarda bilgisayar üstünden yapılan iş görüşmeleri, toplantı ve yayınların çok arttığını söyleyebiliriz. Bu durum gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Durum böyle olunca mikrofon büyük önem arz etmektedir. Bir çok kişi mikrofonunu test etmemekte. Bu tarz durumlarda birbirinden farklı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bizde siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda mik testi nasıl yapılır? mikrofon testi nasıl yapılır? sorularına yanıt vereceğiz.

Mik Testi Windows 11, 10, 8, 7 Yapımı

Windows işletim sistemini kullanıyorsanız mikrofon testi oldukça basit. Aşağıdaki adımları uygulayarak kısa bir şekilde mikrofon testi yapabilirsiniz.

Mikrofon Testi

Mikrofon Testi

Mikrofon kablosu girişlerini kontrol edin ve mikrofon kablosunu takın. Bir çok bilgisayar modelin de bu girişler renklidir. Benim modelde bu girişler renksiz. Renkli olan modeller de  [YEŞİL = HOPARLÖR] ve [PEMBE=MİKROFON] şeklindedir. Eğer ki renk yoksa simgelere dikkat ederek takmalısınız. Bazı modellerde ise hoparlör ve mikrofon giriş çıkışları aynı yerdedir.

İlk önce sağ alt köşede görev çubuğunda yer alan ses simgesine sağ tıklıyoruz. Yukarıda ki gibi seçenekler karşımıza çıkacak. Buradan ses aygıtları seçeneğini seçiyoruz.

Mikrofon Testi

Mikrofon Testi

Ses aygıtlarını seçtikten sonra yukarıda ki gibi bir ekran çıkacak. Bu ekranda kayıt seçeneğine tıklıyoruz.

Mik Testi

Mik Testi

Kayıt sekmesine geçtikten gelen ekranda mikrofon seçeneğinin üstüne gelerek sağ tık yapıyoruz. Yukarıdaki gibi bir alan gelecek sağ tık yaptıktan sonra seçeneklerden özelliklere tıklıyoruz.

Mik Testi

mikrofonum çalışıyor mu

Yukarıda ki gibi bir alan gelecek bu alandan dinle seçeneğini seçiyoruz ve bu aygıtı dinle seçeneğinin tikini işaretliyoruz. İşaretledikten sonra aşağıda yer alan uygula butonuna tıklıyoruz ve tamam diyoruz. Daha sonra mikrofon ile konuşarak test yapın. Bir sorun yok ise sesinizi hoparlörlerinizden duyarsınız.

Mik Testini Program İle Yapın

Mik testi yapmak istiyorsanız program yardımıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz. İlk öncelikle bilgisayarımızdan windows arama çubuğuna ses kaydedici yazıyoruz.

Windows ses kaydedici uygulamasını açtıktan sonra deneme amaçlı  bir kayıt gerçekleştirelim. Kayıt ettiğimiz sesi açıp dinleyelim ve sorun olup olmadığını kontrol edelim.

Mikrofon Test Online Site Kullanarak Yapın

Mikrofonum çalışıyor mu sorusunun cevabını merak ediyorsanız online sitelerden yardım alabilirsiniz. Online mik testi için siteler mevcut bunları Google’den aratarak bulabilirsiniz. Google’den bulduğunuz bir siteye giriş yapın ve mikrofonu kullanabilmesi için izin veriniz. İzin verdikten sonra bu siteler üzerinden mikrofon testi yapabilirsiniz. Evet arkadaşlar mik testi bu kadar basit. Yukarıdaki adımları gerçekleştirerek mikrofonunuzun çalışıp çalışmadığını veya bir sorun var ise bunun nereden kaynaklandığını az buçuk anlayabilirsiniz. Bu konu hakkında merak ettiğiniz sorularınız var ise aşağıdan yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla