XPS Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

XPS dosyaları yani XML Paper Specification dosyaları (.oxps) Adobe un PDF ine karşı microsoftun rakibidir. PDF kadar yaygın olmasa da bir XPS dosyasıyla karşılaşmış olmanız mümkündür. Windows 10 ve Windows 11 dahili bir XPS Görüntüleyicisi (XPS Viewer) içermektedir. Yani bir XPS dosyasını çift tıklayarak açabilirsiniz. Yeni bir XPS dosyası oluşturmak istediğinizde dosyayı Not defteri, Wordpad ya da Microsoft Word gibi bir programla oluşturabilirsiniz. Dosyanızı oluşturduktan sonra yazdır demeniz ve yazıcı bölümünden Microsoft XPS Document Writer seçeneğini kullanmanız gerekir. Eğer Windows 10 veya 11 kullanıyoranız ve bir XPS dosyasını görüntüleyemiyorsanız XPS görüntüleyicisini sisteminize eklemeniz gerekeektir.

Windows 10 ve 11 kullanıcıları şu şekilde bilgisayarlarına XPS görüntüleyicisini ekleyebilirler.

Windows 10 ya da 11 kullanıyorsanız öncelikle ayarlar uygulamasını açın. Bunun için Windows tuşu + I kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz. Sol taraftan Uygulamalar seçeneğini seçin.  Sağ kısımda yer alan İsteğe bağlı özellikler seçeneğine tıklayın.

İsteğe bağlı bir özellik ekle bölümünde yer alan Özellikleri görüntüle seçeneğine tıklayın. Arama kutusuna xps yazın ve bulunan XPS Görüntüleyici uygulamasını yükleyin.

Bilgisayarınızda XPS Görüntüleyicini yükledikten sonra bir XPS dosyasını çift tıklayarak açabiliyor olmanız gerekiyor. Windows arama kutusuna XPS aramasını yaparak uygulamaya erişmeniz ve Dosya menüsünden Aç (Ctrl+o) kısayol tuşlarını kullanarak XPS dosyasını açmanız mümkündür.

Mac te XPS dosyasını görüntüleme

Windows işletim sisteminde XPS dosyasının nasıl açıldığını gördük şimdi Mac ya da Linux gibi başka bir işletim sistemi kullananların XPS dosyasını nasıl açabileceğine bakalım. Dosyanızı Pdf formatına dönüştürerek platformdan bağımsız bir şekilde PDF okuyucu ile açarak görüntüleyebilirsiniz.

Bunun için https://xpstopdf.com/tr/ adresine gidin ve sayfanın ortasında yer alan mavi renkli Yükleme butonuna tıklayın. Dosyanızı ya da dosyalarınızı seçerek yükleyin. Kısa bir işlemin ardından dosyanız pdf e dönüştürülecektir. İndir butonuna tıklayarak dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Son olarak geriye bir pdf okuyucu kullanarak dosyanızı açmanız kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla