Recordit ile Gif Formatında Screencast Hazırlayın

Gif formatındaki animasyonlu resimler genellikle eğlencelik, komik içerikler üretmek için kullanılıyor olsa da, bu formatın bize sunduğu imkanı daha faydalı işler için kullanmamızın önünde hiç bir engel yok. Bu yazımda .gif formatında, video şeklinde anlatımlar hazırlayabileceğiniz Recordit adlı programdan bahsedeceğim.

Bilgisayarımızda yaptığınız bir işlemi başkalarına anlatmak istediğimizde bunu resimlerle desteklemek faydalı olabilmekte ve anlaşılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle yazılarımın hepsinde anlattığım konuyla ilgili görseller paylaşmaya çalışıyorum. Video şeklindeki görüntüler ise bazen resimlerle desteklenmiş paragraflarca yazının yapabileceği işi yapabilmektedir. Genel olarak toplumumuzun okumayı pek sevmediğini de hesaba katacak olursak screencast tarzı video dersler hazırlamanın ya da anlatmak istediğimiz konuyu video şeklinde paylaşmanın avantajlarını daha iyi anlayabiliriz.

GIF Formatında Video Ders (Screencast) Nasıl Hazırlanır?

Recordit ile ekranınızın belirlediğiniz bölümünü .gif formatında kaydedebilirsiniz. Programı kurduktan sonra sistem tepsisindeki ikonuna tıklayın ve mouse işaretçisini tıklayıp sürükleyerek ekranın kaydetmek istediğiniz bölümünü seçin.


Kayıt işlemini bitirmek için Stop butonuna tıklayın.

Ekran Kayıt Videosunu Paylaşmak Çok Kolay

Programın en güzel yönlerinden biri yaptığınız ekran kaydının otomatik olarak upload edilmesi ve size linkinin verilmesi. Hazırladığın görüntüyü kendi sitenize veya başka bir siteye yükleme işlemiyle uğraşmanıza gerek bırakmadığı için sizi zahmetten kurtarıyor. Upload işleminden önce bize yüklemek isteyip istemediğimizi sorsa sanki daha iyi olabilirmiş diye düşünüyorum. Çünkü yapılan işlemde istediğimiz sonucu alamamış olup bunu paylaşmak istemeyebiliriz. Bu nedenle yapılan kaydın otomatik olarak internete yükleneceğini göz önünde bulundurun.

Yüklenmiş olan görüntü bir video oynatıcıyla beraber programın sitesinde görüntülenebiliyor. Video oynatıcı olmadan resmi görüntülemek, bilgisayarınıza kaydetmek, sitenizdeki yazılara dahil etmek isterseniz sağ alt köşedeki GIF yazan butona tıklamanız yeterli olacaktır. Görüntü kaydı için 5 dakikalık bir zaman sınırı bulunmakta.

Örnek olması açısından hazırladığım içeriği şu adresten görüntüleyebilirsiniz

http://recordit.co/vnXEx65PYr

Yorumlar

  1. evden eve nakliyat

    Artık gif ile eğlenceli anlatımlar bile yapılabiliyor yani.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla