Windows Açılışını Hızlandırma Programı

Bilgisayarınızın açılma süresinden şikayetçiyseniz daha hızlı açılması için bir şeyler yapmanın vakti gelmiş demektir. Windows açılırken sistem araçları ve daha sonradan yüklemiş olduğunuz programlardan bazıları da açılır. Bu durum bilgisayarınızın açılma süresini geciktirir. Bunun önüne geçmek için başlangıçta çalışan programları devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Daha önce https://bubilgi.net/windows-baslangic-programlari-ekleme-ve-kaldirma/ adresindeki yazımda Windows başlangıcına program ekleme ve kaldırma konusuna değinmiştim. Bu yazımda ise size bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlayacak bir programdan bahsediyorum.

Startup Delayer bilgisayarınızda oturum açtığınız anda uygulamaların başlamasını geciktirerek windowsun daha hızlı açılmasını sağlar.

Program kurulum esnasında beni uzun süre bekletti. Aynı durumla karşılaşırsanız kurulumu iptal etmeyin ve tamamlanmasını bekleyin.

Programı çalıştırdığınızda öncelikle yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekrandaki kaydırma çubuğunu sağ tarafa doğru sürüklediğinizde bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda açılışta çalıştırılan programlar daha yavaş başlatılacak ve bilgisayarınızın açılması daha hızlı hale gelecektir.

Save butonuna tıkladığınızda programın arayüzü ile karşılaşacaksınız. Programın arayüzünde 3 tane sekme bulunuyor. Bunlar Startup Applications, Running Tasks ve System Services adını taşımaktadır. Adından anlaşılacağı üzere ilk sekmede Windows açılışında çalışan uygulamalar listelenmektedir.

Burada uygulamalar üç farklı kategoride listelenir.  Delayed, Normal Startup ve Disabled. İstediğiniz uygulamayı sürükleyip bırakarak diğer kategorilere taşıyabilirsiniz.

  • Delayed bölümündekiler gecikmeli olarak başlatılır.
  • Normal Startup bölümündekiler normal şekilde başlatılır.
  • Disabled bölümündekiler ise başlangıçta çalıştırılmaz.

Bilgisayarınızın daha hızlı açılması için Normal Startup kategorisinde yer alan programları diğer iki kategoriden uygun olanına taşımanız gerekmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla