Wiztree ile Diskinizi Analiz Ederek Büyük Dosya ve Klasörleri Bulun

Bilgisayarınızda takılı olan harddiskinizin veya taşınabilir harddiskinizin alanı ne kadar büyük olursa olsun bir süre sonra dolma ihtimali her zaman bulunmaktadır. Ara sıra kullandığınız diskleri analiz edip gereksiz dosyaları silmeniz hem boş alan kazandıracak hem de dosya karmaşasının önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Gereksiz dosyalardan kurtulmadan önce disk analizi yapmakta fayda görüyorum. Böylece en fazla alanı kaplayan dosya ve klasörleri görecek ve eğer işinize yaramıyorsa onları silerek diskinizde alan açabileceksiniz. Disk analizi için oluşturulmuş farklı bir çok program bulunmakta. Bu yazımda tavsiye edeceğim program Wiztree adını taşımakta. Benzer işi yapan WinDirStat, TreeSize ve Folder Size gibi programlardan hızıyla ayrıldığını söyleyebiliriz. Programın en iddialı olduğu nokta oldukça hızlı bir şekilde diskinizi analiz etmesi. Ayrıca arayüzünü oldukça başarılı bulduğumu belirtmeliyim.

Programı çalıştırdıktan sonra açılır kutudan analiz etmek istediğiniz diski seçerek Scan butonuna tıklayın. Saniyeler sonra diskte yer alan dosyalar ve klasörler büyüklüklerine göre listelenecektir. Tree View sekmesinin yanında yer alan File View sekmesine tıklarsanız klasör görünümü yerine direk dosyaları büyüklüklerine göre sıralamış olursunuz. Dosya görünümü ile diskinizdeki en büyük dosyaları kolaylıkla görebilirsiniz.

Bilgisayarınızda en çok alanı hangi dosyaların kapladığını öğrenmenin ve boş alan kazanmanın en kolay yolu bu tip programlardan faydalanmaktan geçiyor. Wiztree bütün Windows sürümleriyle uyumlu olarak çalışabilmekte. Portable sürümünü indirerek hiç kurulum aşamalarıyla uğraşmadan programı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wiztree Web Sitesi

Yorumlar

  1. Erkek saç modelleri

    İhtiyacım olan bir programdı paylaştığınız için teşekkür ederim.

  2. Pil Satın Al

    ağır dosyaların altından kalkabilmenin tek yolu bu tarz bir program bulmaktı. Sayenizde öğrenebildim çok teşekkürler..

  3. evden eve nakliyat

    Portable programı “bilgisayarıma bir bak yavaşladı” diyen arkadaşların bilgilsayarlarındaki programları düzenlemek için ideal bir program 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla