Şifre Korumalı Metin Belgesi Oluşturma Programı

Sizin için önemli olan ve başkalarının okumasını istemediğiniz bir yazı dosyasını şifrelemeden saklamak iyi bir fikir değildir. Bu tip yazı dosyalarını parola ile güvenceye almanızı tavsiye ederim.

Crypto Notepad metin belgelerini şifreleyerek onları başkalarının erişiminden koruyan ücretsiz açık kaynak kodlu bir yazı programıdır. Programla kendi formatı olan .cnp veya .txt formatında şifrelenmiş belgeler oluşturabilirsiniz.

Öncelikle programı bilgisayarınıza indirin ve sıkıştırılmış klasörden çıkardıktan sonra çalıştırın. Taşınabilir olan program için herhangi bir kurulum işlemi yapmanız gerekmiyor.

Programın arayüzü oldukça sade. Tıpkı not defterinde olduğu gibi bir metin belgesi oluşturun.

Dosyayı kaydetmek istediğinizde adını, kaydedileceği yeri ve formatını sorduktan sonra sizden bu belge için bir parola girmeniz istenecektir. Unutmayacağınız bir şifre girerek OK butonuna tıklayın.

İster .txt ister .cnp formatında belge oluşturmuş olan bu belgeler programla açılıp belirlediğiniz şifreler girilmediği sürede okunabilir halde olmayacaktır.

Gördüğünüz üzere oluşturduğum şifreli metin belgesini Crypto Notepad yerine not defteri ile açtığımda şifrelenmiş olduğundan okuyamıyorum. Belgenin okunabilir hale gelmesi için Crypto Notepad ile açılması ve parolanın girilmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla